راهنمای سفر به کنز؛ استرالیا

 

 

 

کنز دروازه‌ی استرالیا به سوی کوئینزلند شمالی است. در این شهر می‌توانید از دیواره‌ی بزرگ مرجانی، جنگل انبوه دینتری، فلات آترتون و جاذبه‌های بسیار دیگری دیدن کنید. کنز یک شهر گرمسیری معمولی است. همه چیز در این شهر برای بیرون کردن استرس و لذت بردن از زندگی برنامه‌ ریزی می‌شود. شهر یاد شده تا حدی جذابیت دارد که می‌توان به راحتی برای سفری یک هفته‌ای نقشه ریخت.

اگر به سواحل شنی سفید رنگ، آب‌های شفاف فیروزه‌ای، دیوارهای مرجانی، آب و هوای استوایی، طبیعتی زیبا به همراه فرهنگی خاص علاقمند هستید، کنز برای شما ساخته شده است. به طور کلی شالوده اصلی اقتصاد شهر کنز را گردشگری تشکیل می‌دهد، به گونه‌ای که چهارمین مقصد مورد علاقه گردشگران خارجی در استرالیا محسوب می‌شود. خوشبختانه کنز نسبت به دیگر شهرهای بزرگ استرالیا ارزان‌تر است. مطلب پیش رو را برای سفری ۵ تا ۷ روزه به این شهر تدارک دیده‌ایم.

 

 

 

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران: ۶:۳۰+

زبان رسمی: انگلیسی با گویش استرالیایی

واحد پول: دلار استرالیا

نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز با سوکت نوع I

 

کد کشور: ۶۱+

کد شهری: ۷

شماره‌ اضطراری (پلیس، اورژانس، آتشنشانی): ۰۰۰ (سه صفر)

شماره دفتر اطلاعات گردشگری: ۳۵۸۸ ۴۰۵۱ ۷ ۶۱+

جهت رانندگی: چپ

فرودگاه: فرودگاه کنز (CNS)

وضعیت آب و هوایی

به دلیل قرار گرفتن کنز در منطقه‌ای گرمسیری، این شهر برای هوای گرم و نمناک، اما خوش‌آیندش شهرت دارد. از ماه نوامبر تا مارس زمان خوبی است تا هم به خاطر هوای عالی و هم به خاطر تماشای حیات وحش بی‌شمار درون خشکی و آب از این شهر بازدید کنید. دمای آب‌های این ناحیه نه خیلی داغ و نه خیلی سرد، بلکه ولرم و معتدل است. اگر چندان طرفدار هوای گرم نیستید، ماه ژوئن یا همان حدود که دمای هوا کمی کاهش پیدا می‌کند، زمان مناسبی برای سفر خواهد بود. بارش سنگین باران از ماه ژانویه تا مارس اتفاق می‌افتد، اما خوشبختانه تنها در شب؛ بنابراین این موضوع نیاز شما به چتر را در روز کاهش می‌دهد.

بهترین زمان برای رزرو هتل

از ماه اکتبر تا مارس هوا مرطوب است؛ بنابراین در این مدت می‌توانید اتاق‌ هتل‌ها و بلیت پرواز را با قیمت‌هایی ارزان‌تر تهیه کنید. اگر برنامه ریخته‌اید که در نیمه‌ی دیگر سال از این شهر بازدید کنید، باید بدانید به دلیل ازدیاد گردشگران چه قیمت هتل‌ها و چه نرخ بلیت‌های پرواز‌ مقداری افزایش می‌یابد.

هزینه‌های مرسوم

هاستل (خوابگاه)

اتاق‌های اشتراکی در کنز کاملا ارزان هستند و محدوده‌ی قیمتی بین ۱۷ تا ۳۰ دلار استرالیا به ازای هر شب اقامت دارند. اتاق‌های خصوصی به ازای هر شب اقامت هزینه‌ای بین ۶۰ تا ۹۰ دلار استرالیا در بر دارند و گاهی اوقات شامل حمام هم می‌شوند.

 اقامت در انواع هتل

هتل‌های این شهر به‌طور کلی نسبت به دیگر همتایان خود در شهرهای بزرگ دیگر استرالیا قیمت‌های ارزان‌تری دارند. با این وجود در فصول پر گردشگر باید انتظار قیمت‌های بالاتری را داشته باشید. لیست میانگین قیمت انواع هتل بر اساس کیفیت و تعداد ستاره به شرح زیر است:

۱ ستاره       ۱۷ تا ۵۵  دلار استرالیا

۲ ستاره       ۱۷ تا ۹۵ دلار استرالیا

۳ ستاره       ۲۱ تا ۱۹۵ دلار استرالیا

۴ ستاره       ۳۰ تا ۳۶۸ دلار استرالیا

۵ ستاره       ۲۲۱ تا ۳۳۷ دلار استرالیا

متوسط قیمت مواد غذایی

 صبحانه مقرون به صرفه: اگر دنبال میل کردن صبحانه‌ای لذیذ هستید، می‌توانید در بیرون از هتل هر جایی را برای این کار انتخاب کنید (۶ تا ۱۲ دلار استرالیا).

ناهار مقرون به صرفه: بهترین زمان برای میل کردن پیتزا در این شهر وعده ناهار است (۸ تا ۱۸ دلار استرالیا).

شام مقرون به صرفه: گزینه‌های بین‌المللی و محلی زیادی برای شام وجود دارد. فقط به خاطر داشته باشید اگر قبل از ساعت ۷:۳۰ اقدام به میل کردن شام کنید، می‌توانید تخفیف خوبی بگیرید (۱۲ تا ۲۵ دلار استرالیا).

اگر دوست دارید خودتان آشپزی کنید، با توجه به نوع غذایمورد علاقه (غذای غربی یا آسیایی)، می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز یک هفته‌تان را با پرداخت به ترتیب حدود ۹۷ و۷۷ دلار تهیه کنید. به یاد داشته باشید محاسبه قیمت‌ها بر اساس میزان کالری استاندارد و مواد غذایی مورد نیاز یک انسان سالم و بالغ تنظیم شده است که اقلامی چون نان تازه، برنج سفید، گوشت قرمز گاوی، تخم مرغ، شیر (سبک غربی)، سینه‌ی مرغ (پوست کنده و بدون استخوان)، پنیر محلی (سبک غربی)، سیب درختی، موز، پرتقال، گوجه فرنگی، سیب زمینی، پیاز و کاهو می‌شود. مسلم است که اگر مواد بیشتری نیاز دارید، باید هزینه‌ی بیشتری بپردازید.

هزینه‌ی حمل و نقل عمومی

اتوبوس شاتل از فرودگاه تا مرکز شهر۱۵ تا ۱۷ دلار
تاکسی از فرودگاه تا کنز۲۵ تا ۳۵ دلار
هر ۳ کیلومتر جابجایی با تاکسی در شهر۱۱ تا ۱۵ دلار
اتوبوس در سطح شهر۳.۷۵ دلار

توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

پکیج ویژه تهیه کنید

جاذبه‌های فراوانی در کنز وجود دارد که می‌توانند پس‌انداز شما را به راحتی تمام کنند. اما اگر در تورهای یکی از شرکت‌های مربوطه ثبت‌نام کنید، می‌توانید تا حد زیادی در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید.

برای هزینه‌ی اتاقتان کار کنید

شاید این پیشنهاد کمی ناجور به نظر برسد، اما اگر به تنهایی سفر می‌کنید، می‌تواند مفید باشد. کنز برای گردشگران یکی از بهترین شهرها برای کار کردن محسوب می‌شود. هاستل‌ها معمولا همیشه کارکنان جدید استخدام می‌کنند؛ بنابراین می‌توانید با یک شیفت کار کردن، هزینه‌ی اتاقتان را تأمین کنید.

غذای ارزان میل کنید

غذا خوردن در بیرون معمولا گران است، با این وجود تعداد زیادی مغازه‌ی ساندویچی در اطراف وجود دارد که می‌توانند میزان هزینه‌هایتان را پایین نگه دارد. در هر صورت رستوران‌ها قیمت‌های نسبتا بالایی دارند.

جاذبه‌ها

دیوار بزرگ مرجانی

زمانی که در کنز هستید، به هیچ وجه بازدید از دیوار بزرگ مرجانی را از دست ندهید. اگر زیاد در این شهر نمی‌مانید، می‌توانید در تورهای بازدید از این ناحیه شرکت کنید. حدود ۹۰ دقیقه طول می‌کشد تا برسید، اما کارکنان خوش برخورد صبح را با چای از شما پذیرایی و در بدو ورودتان نیز امکانات غواصی را برایتان فراهم می‌کنند. این دقیقا همان چیزی است که از سفر به استرالیا انتظار دارید.

مناسب برای: افراد دنبال آرامش، ساحل دوستان، عاشقان طبیعت، به همراه دوستان، زوج‌های جوان، تجربه‌ای مانند یک محلی

نکته‌ها:

  • تورها تا ساعت ۹:۳۰ صبح از کنز خارج نمی‌شوند؛ بنابراین بهتر است با خیال راحت  صبحانه‌تان را میل کنید، زیرا روزی طولانی در پیش رو خواهید داشت.
  • خودتان حوله به همراه داشته باشید.
  • اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید به طور منظم غذا میل کنید، بهتر است مقداری تنقلات مانند آجیل و پسته و شکلات به همراه داشته باشید.

 

 

راه‌آهن خوش‌منظره‌‌ی کوراندا (Kuranda)

اگر قرار است در طول عمرتان تنها یک بار با قطار سفر کنید، پیشنهاد ما استفاده از خط آهن کوراندا است که از میان قدیمی‌ترین جنگل استوایی دنیا، یعنی پارک ملی بارون جورج، عبور می‌کند. در طول این مسیر همزمان با عبور از تونل‌ها و پل‌های خوش منظره به سوی کوه‌ها، آبشارهای شگفت‌‌انگیزی را به تماشا خواهید نشست. به هیچ وجه در سفر به کنز از چنین تجربه‌ای غافل نشوید.

مناسب برای: سفرهای لوکس، تک‌نفره، به همراه دوستان، مشتاقان تاریخ، زوج‌های جوان، سالمندان، خانواده، عاشقان طبیعت

نکته‌:

  • اگر می‌خواهید به این شیوه سفر کنید، بهتر است برای داشتن تجربه‌ای مضاعف، بلیط گلد کلاس تهیه کرد که شامل انواع نوشیدنی، صندلی اختصاصی و مقداری غذا می‌شود.
راهنمای سفر به کنز؛ استرالیا was last modified: اکتبر 29th, 2017 by کانتر شماره یازده