معرفی بهترین هواپیماهای ایرانی برای پرواز امن + تاریخچه

حمل و نقل هوایی

مدرسه پيرمردها؛

شجره نامه تمام هواپیماهای ایرانی حق با عباس آخوندي است؛ وزير راه و شهرسازي ديروز ايران را به گورستان هواپيماهاي قديمي تشبيه كرد. بررسي ها نشان ميدهد زمان ساخت بعضي از هواپيماهاي فعال در شركت هاي هوايي ايران ۳۵ سال پيش بوده است.

۱  ۷۴۷- بوئینگ

اولین پرواز خود را در سال ۱۹۷۶ ميلادي انجام داد و بعد از سه ماه به ایرانایر تحویل داده شد. در سال ۱۹۸۲ برای مدتی به هواپيمايي نيجريه اجاره داده شد و در همان سال به ایران بازگشت.

 ۲  -۳۲۰ ايرباس

اولین پرواز خود را در سال ۱۹۹۲ ميلادي انجام داد و ۱۵ سال در اختيار اييريا باقي ماند. از سال ۲۰۰۷ هم براي دو شركت هوايي ديگر كار كرد و در سال ۲۰۰۹ راهي ايران شد. اين هواپيما هم اكنون در اختيار ايراناير است.دومين نمونه اين هواپيما در اختيار شركت اترك است. اين هواپيما اولين پرواز خود را در سال ۱۹۹۲ انجام داده و در سال ۲۰۱۳ روانه ايران شد. ۹ هواپيماي ايرباس ۳۲۰ ديگر هم در ايران حضور دارند كه همه شان در همان حول و حوش سال ۹۲ اولين پرواز خود را انجام داده اند.

۳  -۷۳۷ بوئینگ

در سال ۱۹۷۷ ميلادي، دولت وقت ايران يكي از آنها را سفارش داد. تجهیزات مدرن و VIP دارد و آخرين نمونه آن هم چنان با استفاده از قطعات ساير هم نوعانش به حيات خود ادامه مي دهد. همچنان اجازه پرواز به آسمان اتحاديه اروپا را دارد.

۴ -A310  ایرباس

هواپيمايي كه در اختيار ايراناير قرار دارد در حقيقت به سفارش امارات ساخته شده است. اين هواپيما در سال ۱۹۸۷ ميلادي براي اولين بار به پرواز درآمد و پس از ۱۳ سال راهي ناوگان هوايي ايران شد. هواپيماي تابان هم يكي از آنها را دارد كه در سال ۱۹۸۹ ميلادي به پرواز درآمده و پس از خدمت در تركيش ايرلاين و هواپيمايي آريانا افغانستان، به ايران آمده است.

۵ – A300 ايرباس

تعداد زيادي از اين مدل هواپيما در آسمان ايران پرواز مي كنند. يكي از آنها كه در سال ۱۹۸۰ ميلادي ساخته شده و مدتي در اختيار ژاپني ها بود، در سال ۲۰۰۶ به اجاره هواپيمايي ماهان در آمد. آنها دو سال بعد اين هواپيما را به نام خود سند زدند. ايران اير در سال ۵۹ يك نمونه از آن را براي خود سفارش داد كه در سال ۶۳ ربوده شد و سر از عراق درآورد. اين هواپيما شش سال بعد دوباره به ايران برگشت. ۱۲ هواپيماي ايرباس A300 ديگر در ايرلا ين هاي ايراني وجود دارند كه ۳۰ سال از عمرشان گذشته است.

۶ -۷۲۷ بوئینگ 

هواپيماي معروف كاپيتان شهبازي در سال ۱۹۷۴ و به سفارش ايراناير ساخته شده است. در آن زمان ۴۰ سال از عمر هواپيما مي گذشت. شركت آسمان هم يكي از آنها را در اختيار دارد كه ۳۵ سال از تاريخ ساختش مي گذرد. اين هواپيما در سال ۱۹۹۴ به طور اجاره اي روانه ايران شد و در سال ۱۹۹۸ به نام آسمان سند خورد.

McDonnell Douglas MD 7

در ايران به اسم بوئينگ MD شناخته ميشود. احتمالا چون بوئينگ امتياز مكدانل را خريد و هواپيماهاي آن را صاحب شد. اولين نمونه هاي آن در ۱۹۷۹ به پرواز درآمدند اما نمونه اي كه در سال ۲۰۰۸ براي كاسپين و كيشاير پرواز كرد در سال ۲۰۰۹ به مالكيت زاگرس درآمد.

 ۸ – ۱۰۰ فوكر

هواپيماي هلندي به خاطر ابعاد كوچك شروع خوبي داشت اما به مرور مغلوب بوئينگ ۷۳۷، ايرباس ۳۱۸ و ۳۱۹ شد. ساخت آن در سال ۱۹۹۷ متوقف شده اما در شركت هاي هوايي ايران هم چنان از آن استفاده مي كنند.

 

معرفی بهترین هواپیماهای ایرانی برای پرواز امن + تاریخچه was last modified: اسفند ۱۲ام, ۱۳۹۵ by کانتر شماره یازده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.