کلیسای سنت نیکلاس در ترکیه

کلیسای منسوب به سنت نیکلاس یا همان بابانوئل در استان آنتالیا در ترکیه

کلیسای «سنت نیکلاس» که امروزه در شهر «دیمره» استان آنتالیا قرار دارد، یادگار امپراطوری بیزانس در قرون پنجم تا دوازدهم میلادی بوده و اسقف اعظم ارتدکس شرق در قرن چهارم در آن تدفین شده است. وی پس از مرگش به عنوان قدیس حامی ملوانان و دریانوردان شناخته شد به گونه‌ای که زائران بسیاری جهت زیارت مقبره اش عازم این کلیسا شدند. با گذشت زمان وی که به کمک به فقرا مخصوصا کودکان بسیار علاقه داشت به بابانوئل معروف شد و امروزه او را بابانوئل می‌نامند (اگر چه در اروپا هنوز وی را با نام «سنت نیکلاس» می‌شناسند) که نماد کریسمس به حساب می‌آید.

بعد از فوت سنت نیکلاس، کلیسایی در محل تدفین وی ساخته شد که بر اثر زلزله شدیدی نابود گشت تا اینکه به دستور امپراطور «یوستینیان» دوباره تجدید بنا شد. اگرچه یک‌بار دیگر بر اثر حمله اعراب تخریب گشت و در قرن هشتم دوباره ساخته شد. این تخریب‌ها و تجدید بناها چندبار دیگر تکرار شد تا جایی که بنای فعلی را شاهد هستیم.
امروزه در محل این بنا مراسم مذهبی “جشن سنت نیکلاس” در روز ششم دسامبر هر سال برگزار می‌شود. همینطور سیمپوزیوم بین‌المللی سنت‌ نیکلاس هرساله در اوایل دسامبر در شهر دیمره برگزار می‌شود.

سطح کف کلیسا پوشیده از موزائیک‌های مرمری و سرتاسر آن پوشیده از دیوارنگاره‌هایی محو می‌باشد. این کلیسا دارای سه راهرو جانبی می‌باشد که آرامگاه خالی سنت نیکلاس در راهرو جنوبی، در میان دو ستون اصلی و پشت یک صفحه مرمری قرار گرفته است.

کلیسای سنت نیکلاس در ترکیه
کلیسای سنت نیکلاس در ترکیه was last modified: اکتبر 6th, 2015 by کانتر شماره یازده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.